|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Disc Grinder |
| Power Source: | Electricity |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Gt4 frequency conversion grinder
1. The machine is equipped with a 7.5KW high-power motor, which is directly inserted into the chassis for grinding. Strong power and high grinding efficiency 2. Equipped with a 7.5KW high-power frequency converter, the grinding speed of the machine can be adjusted. It is suitable for all kinds of ground use. 3. The machine is equipped with two 1500W vacuum motors, which have strong suction and can optimize the construction environment during dry grinding operation, which is environmentally friendly and provides a healthy construction environment.
4. The 60L self-dumping dust box can reduce the number of dumping times to improve the work efficiency, and the dust box is more convenient to disassemble.
5. Row-by-row LED headlights are more convenient for construction at night or in dark places.
6, 6-head chassis can install different consumables without replacing other chassis, which is convenient and fast, saving time and cost!
| Inverter power: | 7.5kw |
| Air flow: |
320m³/h |
| Vacuum motor: | 1500w*2 |
| Cable standard: | 3*4+1*2.5 |
| Packing size: | 990*610*900mm |
| Rotational speed: | 0-1800rpm |
| Weight: | 170kg |
| Number of grinding heads: | 1*6pcs |
| Grinding width: | 450mm |
| Voltage/frequency: | 380v/50hz-60hz/220v |
t!



