High Quality Electric Concrete Cutter Sawing Machine Cutting Tool
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Type: | Slotting Machine |
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Self-branded
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 2 Self-brands, check the Audit Report for more information
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (25)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- LS-5050
- Object
- Asphalt Concrete Pavement
- Moving Type
- Mobile
- Mixing Method
- Continuous Drum
- Automatic Grade
- Automatic
- Product Capacity
- 40~400t/h
- Certification
- ISO9001: 2000, CE
- Condition
- New
- Power
- 25HP
- Grooving Speed
- 0-20m/Min
- Slotting Depth
- 10-50mm
- Cutting Width
- 10-50mm
- Net Weight
- 290kg
- Transport Package
- Export Wooden Case
- Specification
- 1400*900*1450mm
- Trademark
- Longshun
- Origin
- China
- HS Code
- 8479109000
- Production Capacity
- 20 Sets/Week
Product Description
High Quality Electric Concrete Cutter Sawing Machine Cutting Tool
Packing And Delivery

CERTIFUCATIONS
Feature :
1. Special vacuum device, slotted without dust.
2. The special electromagnetic clutch design can be safer, more economical and efficient. Save engine gasoline consumption.
3. Diamond blade, precise cutting width and depth.
4. The center of gravity is low, which brings stability and safety to the operator;
5. Triple air filter, extended and extended built-in engine;
6. Double dust curtain; adjustable handle height; crack tracking index.
7.Large stroke and large torque electric lifting, reducing failure rate and prolonging service life.
| Power | 25HP(18kw) Kohler CH747 |
| Blade | Diameter 180/200mm; standard 180mm blade |
| Vacuum Box Volume | >=38L |
| Slotting Speed | 0-20m/min |
| Filter Element | Louvre blade (polyester material) |
| Working Size | 1960*830*1250mm |
Packing And Delivery

CERTIFUCATIONS
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Road Cutting Machine
- LS-5050
- High Quality Electric Concrete Cutter Sawing Machine Cutting Tool
Related Categories
Hot Searches
- Cutting Machine Factories
- Construction Machine Factories
- China Concrete Factories
- Concrete Machine Factories
- Cutting Machine Cutter
- Cutter Tool Machine
- Concrete Construction Machine
- Concrete Machine For Construction
- Concrete Block Construction Machine
- Cutting Machine Trends
- Electric Concrete Cutter Bulkbuy
More