Four Wheel Self Driving Joint Crack Sealing Machine with 500 Liter
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- LS-500
- Weight
- 1400kgs
- Power
- Diesel Engine Unit
- Crack Sealing Pressure
- 6-9MPa
- Usage
- Broken Road Pavement Filling
- Tube
- 7 Meters
- Mixing Motor
- 750W Electric Motor
- Transport Package
- Wooden Package
- Specification
- 3900*1740*2100 mm
- Trademark
- Longshun
- Origin
- Anhui, China
- HS Code
- 8479109000
- Production Capacity
- 10 Sets/Month
Product Description
Application:it used for pavement repairing and it suitable for highway,municipal road,airport runway,country road,neighborhood and factory road ,etc
1. Concrete,Asphalt and Cement Road Crack Sealing Machine
2.Independent research and development in IGCC hybrid electric drive technology, low emissions, low energy consumption, energy saving and environmental protection.3. Advanced intelligent ignition, detection of temperature control technology
4. The unique design of oil casing hot melt
5. Unique thermal cycle heating system design
6.Efficient design of discharge system
7. The machine safety low center of gravity design
|
Model
|
LS-500 Self drive
|
|
Generator
|
diesel engine |
|
Crack sealing pressure
|
6-9Mpa
|
|
Volts
|
220V
|
|
Power
|
6.5KW
|
|
Speed
|
3600r/min
|
|
Output speed
|
8-33L/min
|
|
The length of electric heating tube
|
7m
|
|
Stirring method
|
Electric stirring
|
|
Hot melt kettle volume
|
500L
|
|
Moving method
|
Self-drive+trailer |
|
Combustor
|
Ltalian Riello 445T1 combustor
|
|
Temperature control system
|
Automatic control by SLA-5000 intelligent digital temperature controller
|
|
Heating method
|
Conduction oil indirect heating and extemal oil pump circulating heating
|
|
Filling material heating time
|
About 30 minutes
|
|
Temperature range
|
0-280ºC
|
|
Size
|
3530*1880*2070mm
|
|
Weight
|
1400KGS
|
|
Model
|
LS-500 trailer
|
|
Generator
|
4 cylinder diesel engine |
|
Crack sealing pressure
|
6-9Mpa
|
|
Volts
|
220V
|
|
Power
|
5KW
|
|
Speed
|
3600r/min
|
|
Output speed
|
8-33L/min
|
|
The length of electric heating tube
|
7m
|
|
Stirring method
|
Electric stirring
|
|
Hot melt kettle volume
|
500L
|
|
Moving method
|
Hand push or pull
|
|
Combustor
|
Ltalian Riello 445T1 combustor
|
|
Temperature control system
|
Automatic control by SLA-5000 intelligent digital temperature controller
|
|
Heating method
|
Conduction oil indirect heating and extemal oil pump circulating heating
|
|
Filling material heating time
|
About 30 minutes
|
|
Temperature range
|
0-280ºC
|
|
Size
|
3900*1740*2100 mm
|
|
Weight
|
1850KGS
|
Tongling Longshun Environmental Protection Equipment Co.,Ltd. was founded in 2012, our company is a professional supplier of roadway safety and traffic facilities products, we are engaging in the Pavement maintenance equipment products' production,construction and sale . Our products focus on the pavement maintenance and "Let the road more safety "is our purpose, Our products are sold to worldwide ,our product got CE approval and CNAS certification, Our market includes EU,USA, South America, Middle East, East South Asia, Africa,Russia, Australia etc.

A: We are original equipment manufacturer.
2. Q: How long is your delivery time?
A: It is according to the model and quantity.
Generally it is 3-5 days if the machines are in stock.
It will be 15-30 days if you want to customize the machines.
3. Q: Do you provide samples? Is it free or extra?
A: Yes, we could offer you the sample machine.
It's not free. Customers should charge the freight cost of express or delivery .
4. Q: What is your payment terms ?
A: We accept T/T, Western Union, Money Gram, Paypal, ****** Escrow etc.
Deposit percent can be negotiate relying on your amount .
| Model | LS-200 |
| Engine | Honda GX630 |
| Diameter of blade | 180mm |
| Slotting depth | 0-40mm |
| Slotting speed | 6-8 m/min |
| Slotting width | 0-40mm |
| Size | 1580*750*1150 mm |
| Weight | 156kg |
| Moving method | Pull |
| Application | Crack dehumidification, crack dust removal |
| Power | 9HP Honda GX270 |
| Spray temperature | 1520ºC |
| Outlet displacement | 2.5m3/min |
| Fuel | Liquefied Gas |
| Size | 141kg |
| Weight | 1200*770*1130 mm |
| Description | The spray gun uses the strong hot air supplied to remove moisture and dust on the cracked joint wall of the road. The effect is obvious. It is a practical equipment for road repair and construction. It has simple structure, convenient maintenance, small size and light weight. , Convenient disassembly and assembly, labor saving, time saving, strong adaptability to the working environment, and has the prospect of promotion and application in the industry. |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Road Crack Sealing Machine
- 500L
- Four Wheel Self Driving Joint Crack Sealing Machine with 500 Liter